Οι φίλοι μας, τα βουνά / Γιώργος Σφήκας ; [εικονογράφηση Νίκος Γούσης, Γιώργος Σφήκας ; επιμέλεια Νέστορας Χούνος].
Τύπος υλικού:![Κείμενο](/opac-tmpl/lib/famfamfam/BK.png)
- 9604222953
- 889.3 23
Τύπος τεκμηρίου | Τρέχουσα βιβλιοθήκη | Συλλογή | Ταξιθετικός αριθμός | Αριθμός αντιτύπου | Κατάσταση | Σημειώσεις | Ημερομηνία λήξης | Barcode | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
Σεβέρειος Βιβλιοθήκη - Παγκύπριο Γυμνάσιο Children's Area | KIDS COLLECTION | Π 889.3 ΣΦΗ (Περιήγηση στο ράφι(Άνοιγμα παρακάτω)) | 1 | Διαθέσιμο | έκδ. 2006 | SEV00013789 |
Περιέχει βιογραφικό σημείωμα.
Πρωταγωνιστές σε αυτό το βιβλίο είναι δυο οικογένειες με τα παιδιά και τους φίλους τους, άνθρωποι φυσιολάτρες, που πηγαίνουν στα βουνά όχι ως κατακτητές αλλά ως προσκυνητές, με σεβασμό και ευαισθησία. Κάνουν εξορμήσεις στην Πάρνηθα και στην Γκιώνα, στην Οίτη και στην Γκαμήλα, στον Εθνικό Δρυμό της Βάλλια-Κάλντας, στη Ροδόπη και στα Πιέρια, με λίγα λόγια σε μερικά από τα πιο ωραία βουνά της πατρίδας μας κι εκεί παρατηρούν τα ζώα και τα ίχνη τους, τα σπάνια αγριολούλουδα και τα δάση. Σε αυτές τις εξορμήσεις τα μέλη της παρέας (. . .) έρχονται σε επαφή με ανθρώπους των βουνών που τους διηγούνται ιστορίες αληθινές ή τυλιγμένες με τον πέπλο του μύθου (. . .). Μαζί με τους πρωταγωνιστές αυτού του βιβλίου θα γνωρίσετε κι εσείς την Πάρνηθα και τα ελάφια της, την Οίτη και τις λιμνούλες της, τη Βάλλια-Κάλντα και τις αρκούδες της, τα Πιέρια όρη και τα πυκνά δάση της Οξιάς, τη Ροδόπη και τους καλοκάγαθους Πομάκους, την Γκαμήλα και τους άγριους γκρεμούς της. Έτσι, ίσως ξυπνήσει μέσα σας η επιθυμία να πάτε σ' αυτά τα φανταστικά μέρη, που είναι τοσο κοντά μας κι όμως μοιάζουν τόσο μακρινά.
Δεν υπάρχουν σχόλια για αυτό τον τίτλο.